V utorok 29. novembra 2016 sme mali možnosť privítať v našom Arcidiecéznom centre pre mládež Prešov vzácnu návštevu. V rámci svojho turné prišiel aj na Slovensko skvelý hudobník a zároveň pokorný človek s veľkým zmyslom pre humor Pavel Helan. Spolu s Dominikou Gurbaľovou nám predstavili svoju tvorbu a prekvapivo zahrali aj spoločné piesne.

Ako sa spojil autor vtipných, ale zároveň hlbokých piesní Pavel s jemnou nebeskou hudbou Dominiky? „Na svätej omši bol raz oznam, že po skončení bude mať koncert Pavel Helan. Nepoznala som ho, ani sa mi tam nechcelo ísť, ale kamarátka ma presvedčila zostať. Po koncerte sme sa chvíľu rozprávali a dala som mu svoje CD. On sa mi ozval, že sa mu páčia moje piesne a pozval ma na tento koncert ako hosťa,“ hovorí Dominika Gurbaľová, známa gospelová speváčka z Košíc. Zahrala aj niečo zo svojej novej tvorby, ako napríklad O Sole Mio (Ó, slnko moje) alebo pieseň o stratenej ovečke.

Texty speváka Pavla Helana majú nápad, vtip, ale aj hĺbku. „Texty píše sám život. Je to o tom, čo si človek všíma, čomu venuje pozornosť. Ja venujem pozornosť krajovým nárečiam, počúvam historky o danom meste, kde sa práve nachádzam. Nasávam zážitky, a potom z toho časom vznikajú piesne,“ vysvetľuje Pavel, ktorý sa stal známy v súťaži Československo má talent 2013 s piesňou IBůh. Publikum v Prešove dokázal nielen zabaviť, keď ukázal, ako je možné na gitare zahrať sliepku alebo mačku s mačiatkom, ale aj dojať piesňami ako Poslouchej alebo Dialóg s Bohom. 

 

Mirka